Loading color scheme

Zhotovování protetických náhrad

Protetická stomatologie, neboli protetika, se zabývá výměnou porušených měkkých a tvrdých tkání, skupinou zubů nebo celých zubů. Zásadními úkoly protetiky je nejen estetičnost, ale především funkčnost.

Bude-li mít pacient funkční zubní náhradu, dokáže se najíst a obnoví se tak funkce žvýkací. Správně zvolený tvar a barevnost zubní náhrady může ovlivnit celkový vzhled obličeje, tím se potvrzuje estetická funkce. Pacient získá na sebevědomí a nestydí se za svůj chrup.

Zubní náhrady dělíme na fixní a snímatelné. Fixní náhrady se pevně přichycují na pacientovi přirozené zuby. Po čase si pacient zvykne na nedílnou součást chrupu a nebude ji brát jako cizí těleso v dutině ústní. V tom je velká výhoda fixních náhrad. Snímatelné zubní náhrady se používají například při nedostatku kosti. Zubní preparát je v ústní dutině připevněn různými odbornými systémy. Nevýhoda je v tom, že pacient stále zubní náhradu cítí jako cizí těleso a nemůže si na ni zvyknout.

 

 

 

 

 

Výrobky protetické stomatologie

    • Zubní korunka

Zubní korunka se přidělává na ztracenou část zubu nebo zpevní a ochrání endodonticky ošetřený zub. Působí-li zubní kaz na tvrdé zubní tkáně, kdy není možné vyplnit část zubu, zhotoví se zubní korunka. Nebo se vyrobí jako součást můstku, nahrazující chybějící zub. Dále je zubní korunky zapotřebí u tzv. „mrtvého“ zubu, u kterého se zaplnili kořenové kanálky.

Ošetření a následné zhotovení zubní korunky probíhá tak, že pacientovi vyšetříme poškozený zub i kořen zubu. Následně provedeme kontrolu celého chrupu a stanovíme vhodný postup. Barva korunky musí být shodná s barvou okolních zubů. Zub se zbrousí do požadovaného tvaru, uděláme otisk celého chrupu. Pacient nesmí odejít z ordinace bez zubu, proto na krátkou dobu zhotovíme provizorní korunku.

Z odlité sádry uděláme přesný model chrupu, podle kterého zubní laboranti zhotoví konečnou podobu korunky. Pacient u svého zubaře musí korunku nanečisto vyzkoušet, aby zjistil zda perfektně sedí a následně se připevní speciálním materiálem.

    • Zubní můstek

Zubní můstek vám nahradí i několik zubů najednou. Můstek se pevně nasadí na okolní zuby. Zubař stanoví, jaké zuby jsou odolné a mohou nést zubní můstek. Špatné zuby se musí odborně ošetřit nebo zcela vytrhnout. Vhodně vybereme barevnost můstku, aby se hodil k vašim přírodním zubům. Musíme zbrousit okolní zuby a zhotovit otisk celého chrupu. Lékař vyrobí plastový můstek. V laboratoři vytvoříme odlitek sádrový, podle kterého vyrobíme finální můstek. U svého zubaře si pacient můstek vyzkouší a ten jej následně přilepí speciálním materiálem. Pacient musí dodržovat zubní hygienu, aby předešel případným zubním kazům nebo zánětu dásní. Můstek tak déle vydrží.