Loading color scheme

Jak probíhá vstupní vyšetření u stomatologa

vstupní zubní prohlídka

Vstupní vyšetření u zubaře je pro stomatologa důležitým krokem nejen v budování vztahu pacient-lékař, ale především proto, že získá dostatek informací o stavu chrupu a dutině ústní nového pacienta.

Co si budeme povídat, důvěra pacienta k jeho zubaři je neocenitelná, především u složitějších zákroků.

Důležité je také přání pacienta. V první řadě je potřeba zjistit, zda jeho očekávání a přání můžeme splnit. Dle těchto informací vytváříme terapeutický plán a jeho případné financování.

Velmi často se však stává, že k zubaři přijde nový pacient s akutním stavem, který má před vstupním vyšetřením přednost. Takovou situaci je potřeba vyřešit přednostně a následně pacient přijde na kompletní vstupní vyšetření.

Co vstupní vyšetření u stomatologa zahrnuje?

Jako první bude chtít lékař vidět stav vašich zubů, a proto je nutné udělat rentgenové snímky. Stomatologové využívají různé rentgenové snímky, mezi které patří panoramatický přehled, snímky k detekci, rentgenologický stav chrupu a další.

Následuje samotné klinické vyšetření, které zahrnuje vyšetření obličeje. Zde lékař zjišťuje případné otoky obličeje, vyklenutí uzlin, hybnost obličeje, zarudnutí nebo poškození kůže v okolí dutiny ústní atd.. Dalším krokem je samotné vyšetření chrupu a dutiny ústní pomocí zvětšovacího zrcátka. Jako poslední je vyhotovena fotodokumentace chrupu a studijní otisky zubů. Lékař během klinického vyšetření také zjišťuje osobní a rodinnou anamnézu.

Jaký je další postup po vstupním vyšetření?

Lékař má dostatek informací ke zhodnocení aktuálního stavu a k určení následného postupu. Stanoví terapeutický plán a s ním i plán finanční, protože ne vše je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Pacient také většinou ví, kdy a jaké zákroky budou následovat.

Někteří pacienti potřebují pouze kosmetické úpravy, ale jiní mají chrup v horším stavu a je tak potřebná částečná nebo celková rekonstrukce.

    • Kosmetické potíže

Pacienti s kosmetickými potížemi jsou často mladí, nemají výraznější problémy s chrupem nebo dutiny ústní. Řešením často bývá kvalitní zubní hygiena, náhrada amalgámové výplně za bílou a podobně.

    • Rozsáhlejší rekonstrukce

U pacientů, kteří potřebují větší zásah do zubního aparátu, je potřeba udělat detailnější vyšetření na základě rozboru RTG a fotografických snímků. Po podrobném vyhodnocení aktuálního stavu je navržen léčebný postup. Při následující schůzce je pacient informován o aktuálním stavu a navrhovaném řešení. Je důležité, aby pacient s postupem souhlasil.

Kolik zaplatíte za vstupní prohlídku u zubaře

Vstupní vyšetření zahrnuje celou řadu úkonů, které mnohdy nejsou hrazeny pojišťovnou. Na našich stránkách najdete kompletní ceník našich služeb. Pacient v běžných ordinacích podstoupí pouze hrazená vyšetření pojišťovnou, ale ta velmi často nejsou postačující k dostatečné indikaci potíží.