Loading color scheme

Specializovaná parodontologická terapie

Lékařský obor parodontologie se zabývá léčbou a prevencí onemocnění paradontu (závěsného aparátu zubů). Pacienti, kteří mají růžovou dáseň, tedy zdravou dáseň, mohou být klidní.

Na druhou stranu však nějakou známku postižení dásní trpí až 90 % pacientů.

Naši zubní lékaři úzce spolupracují s dentálními hygienistkami. Společná péče dokáže konzervativně vyléčit záněty dásní. V případě, že se zánět rozšíří hlouběji do kostí, pak je nutná péče paradontologa.

Co způsobuje onemocnění dásní

Zubní plak a biofilm obsahuje mikroby, které způsobují různá onemocnění dásní. V případě, že je dáseň oslabena, nemocná, pak při proniknutí bakterií dochází k zánětu dásně (gingivitis). Pomocí správné ústní hygieny, odstranění zubního kamene a vhodnou stomatologickou prací dochází k odstranění potíží.

Jestliže začínající zánět není vůbec nebo nedostatečně léčen, pak může proniknout až do kostí, čímž vzniká paradontitis (parodontitida) neboli paradontóza. Při té dochází k rozkladu vazivových tkání a resorpci kostí. Velmi často bývá zánět dásní, v jeho počátcích nebolestivý, a proto může být jeho odhalení obtížnější. Je tedy důležité pravidelně docházet na zubní hygienu a preventivní zubní prohlídky.

 

 

Kdy rozhodně zahájit léčbu

Jakmile pacient objeví zvětšený objem dásně, obnažené krčky zubů, viklavé zuby, krvácí mu dásně, má kolem zubu hnis nebo pociťuje neobvyklý zápach z úst, je nejvyšší čas zajít k lékaři a začít nastalou situaci řešit.

Jak léčba probíhá?

V první řadě dochází ke zhodnocení celkového stavu dásní, zubů a ostatních tkání. Po vyhodnocení stavu a rentgenů, dochází k plánu léčby. Cílem komplexní léčby je odstranění infekce dásní, zastavení rozpadu paradontu a v případě, že je to možné, regenerace tkání.

Zubní chirurgie

    • Frenulektomie

Jedná se o menší chirurgický zákrok, který zcela odstraní slizniční řasu, známou jako uzdička. K frenulektomii dochází v případech, kdy může dojít k poškození okolní tkáně zubů a závěsného aparátu – uzdička je příliš krátká. To může u novorozenců způsobit špatné přisátí k prsu, u větších dětí a dospělých zhoršenou výslovnost a vady řeči.

    • Vestibuloplastika

Při tomto chirurgickému zákroku dochází k uvolnění prohlubně mezi tváří a dásní. Uvolní se tak tlak na dáseň, který může způsobovat odhalování krčků zubů a narušení zubní skloviny.

    • Gingivoplastika

V případě, že dochází k obnažení krčků zubů, je nutné je překrýt štepem sliznice z horního patra úst. Existuje několik způsobů, jak tento zákrok provést a lékař vždy volí optimální řešení pro konkrétního pacienta.