Loading color scheme

Dentální hygiena

Zdravé a krásné zuby jsou naší vizitkou, proto si zaslouží profesionální přístup.
Už jste slyšeli o dentální hygieně, ale nedokážete si přesně představit, co asi probíhá za dveřmi ordinace?

Přiblížíme vám návštěvu v ordinaci dentálního lékaře.

Co je dentální hygiena

Mnoho pacientů se může mylně domnívat, že se jedná o kosmetickou či estetickou metodu ošetření jejich zubů. Krásný vybělený chrup je vizitkou moderního člověka.
Dentální hygiena je ale poměrně mladý léčebný proces, který nám pomáhá udržet zuby v kondici.

Dentální hygiena je prakticky preventivní prohlídkou, a tedy základním kamenem správné péče o vaše zuby a dutinu ústní. Díky dentální hygieně, která by měla proběhnout alespoň dvakrát za rok, dokážeme odhalit případné nedostatky, ale také odstranit příčiny parodontózy a zánětu dásní.

 

 

 

 

Jak probíhá ošetření

V první řadě vás můžeme ubezpečit, že hodina strávená v zubařském křesle nebude nijak trýznivá. Toto ošetření je bezbolestné , nicméně některé úkony pro vás mohou být trochu nepříjemné, ale rozhodně ne bolestivé.

Před samotným ošetřením si s vámi dentální hygienista pohovoří o aktuálním stavu vašich zubů, tedy zda vás trápí potíže, krvácí vám dásně a podobně. Určitě ho bude zajímat, jak a čím si své zuby čistíte, a jak často chodíte ke svému zubaři. Všechny informace si pečlivě zaznamená do vaší elektronické karty.

Pak již nastává samotné ošetření. Ať si čistíme zuby sebepečlivěji, nemůžeme zcela zabránit tvorbě zubního kamene a plaku. Jejich odstranění je důležité, protože brání dásním jejich dostatečné regeneraci.
Následuje AIRFLOW, tedy pískování. Jedná se o metodu, při které se odstraňuje pigmentace na zubech, pomocí velmi jemného písku. Dochází také k odstranění poddásňového kamene, tento krok je součástí prevence a léčby parodontózy. V případě, že by dentální hygienista odhalil podezření na paradontitidu, doporučí konzultaci se zubařem, který následně určí přesný léčebný proces.

Správné použití kartáčku a dalších pomůcek

K dentální hygieně bezesporu patří také praktická ukázka správné techniky čištění vašich zubů. V případě, že se budete důkladně věnovat domácí péči o vaše zuby, je vysoký předpoklad, že budou zdravé a jejich životnost se prodlouží.

I přesto, že si své zuby čistíte dvakrát denně, mnohdy jen to nestačí. Proto je potřeba vzít na pomoc také mezizubní kartáček a zubní nit. Jak je používat vám hygienista prakticky předvede a určí také vhodnou tloušťku mezizubního kartáčku. Velmi často pacienti odchází i s několika různými velikostmi mezizubních kartáčků. Protože ani naše mezizubní prostory nejsou zcela stejné.

Nyní už je vaše zubní hygiena úspěšně za vámi. Odcházíte s odstraněným zubním kamenem, vyleštěnými a perfektně vyčištěnými zuby. Doporučujeme alespoň tři hodiny nekonzumovat potraviny, které mohou vaše zuby znovu obarvit jako je káva, čaj, čokoláda a podobně. Teď už zbývá jen domluvit si další termín dentální hygieny.